Hur man redigerar en sida
Innehåll |
Hur skapar man en ny artikel?
- Titta vad det står i adressfältet i din webläsare. Byt ut "MagMolWiki:Hur_man_redigerar_en_sida" till namnet på den nya artikeln och tryck på enter.
- Efter ett klick på redigera i vänstermenyn så är är du igång med skapandet av din första artikel. Detta kräver givetvis att du först har skapat ett användarkonto och är inloggad.
Om du ska skriva recensioner om filmer, musik eller litteratur, läs då det här dokumentet: Hur man skriver en recension.
Innan du skapar din första artikel, läs igenom hela den här artikeln.
Editeringstips
- För att underlätta redigering så finns det externa program som kan vara till stor hjälp. Här finns en länk till olika program och förklaringar. Använder du Firefox <2.0 använd Wikipedia - Firefox Extension för nyare versioner, ladda ner Wikipedia Toolbar.
- För att skapa de fina svarta plupparna som finns framför länkarna i listan här så skriver man bara in en stjärna ( * ) framför varje listning.
- Det förekommer en s.k. önskelista. Där finner du ämnen som andra sidor har länkat till, men som ingen har skrivit om ännu. En utmärkt sida att kolla vad som behövs skrivas om.
- Sidor som omdirigerar användaren direkt till andra artiklar skapas genom att man exempelvis lägger in #REDIRECT [[Brugmansia]] i en artikel som heter "Änglatrumpet".
- Läs våra Tips för faktainsamlaren.
Kategorisering
Skriv in någon av följande koder längst upp på din nya sida. Man kan lägga in flera stycken om man anser att sidan ska hamna under flera avdelningar. Exempel på detta är en odlingsguide som både hamnar under Odling och Guider, eller en artikel om Psilocin som hamnar under både Molekyler och Tryptaminer.
Det är viktigt att du kategoriserar dina sidor så att dessa inte hamnar i skymundan. Samtidigt skall vissa sidor helst inte kategoriseras alls, det gäller främst sidor som enbart hänvisar till en annan sida.
[[kategori:Fakta om droger]] De vanligaste drogerna.
[[kategori:Molekyler]] För alla molekyler.
[[kategori:Fenetylaminer]] Subkategori till Molekyler. För fenetylaminer.
[[kategori:Tryptaminer]] Subkategori till Molekyler. För tryptaminer.
[[kategori:Guider]] För alla guider (odling, extrahering, etc).
[[kategori:Odling]] Subkategori till guider. För odling av psykediska växter och svampar.
[[kategori:Ordbok]] Förklaringar av ord.
[[kategori:Kultur]] Generella artiklar om psykedelisk kultur
[[kategori:Recensioner]] Subkategori till Kultur. För recensioner.
[[kategori:Litteratur]] Subkategori till recensioner.
[[kategori:Musik]] Subkategori till recensioner.
[[kategori:Filmer]] Subkategori till recensioner.
[[kategori:Personer och platser]] Om personer och platser som nämns ofta.
[[kategori:Växter och svampar]] för växter och svampar (och djur). Skall ha det latinska namnet.
[[kategori:Familjer]] Subkategori till växter och svampar.
[[kategori:Släkten]] Subkategori till växter och svampar.
Uppladdning av bilder/foton
Tänk på upphovsrättslagen. Läs mer om den här
Kort sagt. Ladda inte upp bilder eller foton som inte du har tagit eller tecknat. Du får bara göra det om du ha ägarens tillstånd eller om upphovsrätten har upphört p.g.a åldern (Om så är fallet så skriv det i kommentarsfältet när du laddar upp filen).
P.g.a denna lagen så saknar vi många foton på exempelvis svampar och växter. Äger du foton på dom som vi saknar? Då skulle vi bli jätteglada om du laddar upp dom.
Klipper in lite från Wikipedia här:
Upphovsrätten gäller endast till utgången av sjuttionde året efter upphovsmannens död eller, om ett verk saknar namngiven upphovsman, i sjuttio år efter det år då det först offentliggjordes. (Lagen om upphovsrätt, 4 kapitlet).
Tidigare gällde för fotografier femtio år efter det år då bilden togs, men den 1 juli 1994 skärptes lagen så att upphovsrätten nu gäller i 70 år efter upphovsmannens död. Detta gäller för bilden tagna efter den 1 juli 1944, för bilder tagna innan detta datum finns inget upphovsrättsligt skydd i den svenska lagstiftningen. Thuresson 5 december 2004 kl.16.17 (CET)
Kodexempel
Rubriker
Huvudrubriker anges med 2 likamedtecken: == Exempel == (den här används till ordet "kodexempel" ovan)
underrubriker anges med 3 likamedtecken: === Exempel === (Den här används till ordet "Rubriker" ovan)
och en ännu lägre nivå med 4 likamedtecken: ==== Exempel ==== (Finns inget exempel här)
Länkning
Tre exempel på hur man kan länka till en sida:
- [[Psilocin]] är en molekyl som liknar [[Psilocybin]]. = Psilocin är en molekyl som liknar Psilocybin.
- [[Psilocybe semilanceata|Toppslätskivlingen]] växer i Sverige. = Toppslätskivlingen växer i Sverige.
- [[Svamp]]arna är dina vänner. = Svamparna är dina vänner.
Länka externt:
- [http://www.magiskamolekyler.org Sveriges bästa forum] = Sveriges bästa forum
Tabeller
Exempel på tabell som kan användas. Den har MM-färgerna i sig:
{| style="border:1px solid #000;"
|-
!style="background:#8F9E74;" | Titel 1
!style="background:#8F9E74;" | Titel 2
|-
!style="background:#BCCAA2;" | Värde 1
!style="background:#BCCAA2;" | Värde 2
|-
!style="background:#BCCAA2;" | Värde 3
!style="background:#BCCAA2;" | Värde 4
|}
Kommer att se ut såhär:
| Titel 1 | Titel 2 |
|---|---|
| Värde 1 | Värde 2 |
| Värde 3 | Värde 4 |
Mall för kemidelar
Det som man skriver efter "=" skrivs in i mallen. För exempel, kolla kemitabellen som finns under LSD.
{{kemi|
|filnamn_bild=
|systematisktnamn=
|trivialnamn=
|kemiskformel=
|smaltpunkt=
|kokpunkt=
|molmassa=
|densitet=
}}
Användning av bilder
Exempel på hur man lägger in en bild i en artikel:
[[Image:bild.jpg|thumb|right|beskrivning om man vill ha det]]
Right kan ändras till left om man inte vill att den ska placeras på högerkanten. Om man inte vill ha en bildbeskrivning så tar man även bort "|" innan beskrivningen. Nedan ett exempel där thumbnailstorleken ändrats till 250 pixels:
[[Image:bild.jpg|thumb|250px|left]]
Till höger ser du exempel på koden [[Image:mmwikilogo.gif|thumb|146px|right]]
Externa länkar
Under ==Externa länkar== i slutet på en artikel kan man samla källor och övriga resurser om ämnet:



